اطلاعات

اطلاعات کارتن سازی

  • ورق کارتن و جعبه 

ورق کارتن بر مبنای اندازه فلوت و لایه های ان تقسیم بندی میشود که بر 3 قسم است 2 لایه یا سینگل و 3 لایه و 5 لایه که پر کاربرد ترین فلوت ها در ورق 3 لایه در ایران فلوتE و فلوتB و فلوت Cمیباشد که از فلوت E در جعبه های کوچک و جعبه هایی که ظاهر زیبا و ظریف دارند استفاده میشود و از فلوت B درجعبه و کارتنهایی که ابعاد و اندازه متوسطی دارند و فلوت C که کاربرد ان در کارتنهای بزرگ که اصتلاحا کارتن مادر نامیده میشوند کاربرد دارد.ورق کارتن 5 لایه بیشتر در ایران از فلوتهای B,C , E,B استفاده میشود.

کارخانه کارتن سازی پاسارگاد در تهران برای محصولاتی که وزن انها کمتر از 12 کیلو باشد از ورق 3لایه و بیشتر از 13 کیلو از ورقهای 5 لایه جهت ساخت کارتن استفاده میشود که در این میان شکل ظاهری و مدل جعبه و یا کارتن نیز اهمیت زیادی دارد و همچنین نوع چیدمان در انبار نیز در انتخاب ورق برای ساخت کارتن مورد اهمیت میباشد.

نوع دیگر ورق کارتنی که چندی است در ایران تولید میگردد ورق کارتن 7 لایه میباشد که بیشتر برای صادرات و محفوظ ماندن محصولات بر اثر حمل و نقل های طولانی مورد استفاده میگردد. لمینت جعبه برای زیبایی و جذب مشتری در دنیای امروز که بسته بندی نقش حائز اهمیتی در تولید و بازاریابی و فروش دارد از لمینت در تولید جعبه و کارتن استفاده میشود که در توضیحات زیر اقسام ان را بر میشارم 1.لمینت کاغذ گلاسه که چاپ بروی ان براق و زیبایی خاصی دارد و در گرماژهای پائیین تولید میگردد 2.لمینت مقوا ی پشت طوسی که در گرماژهای بالاتر مورد مصرف قرار میگیرد در لمینت شما میتوانید برای محافظت از چاپ و عدم نفوذ رطوبت و زیبایی ظاهر جعبه و کارتن سلفون به روی ان اضافه کنید

  • رطوبت

با توجه به ینكه مقـوا و كاغذ از الیـاف چـوبی و سلولزی تهیه شده اند و با توجـه به خاصیت جـذب آب چـوب، بسـته های ساختـه شده از كـاغذ و مقـوا به مرور زمان رطوبت نسبی محیط را جذب نموده و با محیط اطـراف به حالت تعادل در می یند. در صورت عدم استفاده از آهار و مواد افزودنی ضد رطـوبت؛ الیـاف رطـوبت را به خـود جذب می نمایند، و پیوند بین الیاف سست تر می شود. در رطوبت های بسیار بالا الیاف و لیـه هی كـاغذ و مقـوا از هـم جدا و متـلاشی می گـردند. رطـوبت مهمـترین عـامـل محیـطی مخـرب مقـوا، كـاغذ معمـولی و فـاقـد آهـار در کارتن سازی بـه شمار می رود.

  • دما

سبب خشك تر شدن الیاف می شود و اثر چندانی بر چسب و مقاومت كـاغذ و مقوی كارتن ندارد. ولی دمی بالا ممـكن است اسـت سـبب تغییر رنگ، قـوس برداشتن مقوا، سـوختن و به همـراه رطـوبت منجر به رشد عوامل بیولوژیكی و مخرب شود

  • نور

نور اگر سبب افزیش دما نشود به تنهیی اثر چندانی روی كاغذ و مقوا نـداشته و فقط ممكن است سبب تغییر رنگ ظاهری، سطـحی و كـمرنـگ شدن علیم و تبلیغات چاپی روی آنها شـود. در صـورت استـفاده از چسب، نور سبب ضعیف شـدن بعضی از اتصـالها نیز می شود.

  • گرد و غبار

گـردو غبار ممـكن اسـت سبب سـست شـدن چسبهی بین لیه ها و فرسیش سطحی كاغـذ و مقوا شود ولی بطـور كلی اثر قابل توجهی بر آنها نمی گذارد.

  • اسید و بازها

كلیه اسیدهی غلیـظ قـوی مثل اسید سولـفوریك، اسد كلریدریك و … بر كـاغذ و مقوا مـؤثر می باشـند. اسیـدهی ضعیـف و رقیـق نظیر؛ اسیـد استیك، اسید فـرمیك و غیره اثر كمـتری دارند. ین اثر بیشتر روی مقوا و كـاغذهی بدون پوشـش و یا كـاغذ و مقـواهیی كه آهـار چندانی ندارند مشهودتر است. قلییی ها نیز با غلظت بالی 17% بر كاغذ و مقوا اثر می گذارند.

روغنها و مواد چـرب  از مقاومت كاغذ می كاهند و استحكام اولیه آنها را كاهش می دهند (مگر آنه بصورت مقاوم به چربی تهیه شده باشند یا با مواد دیگر پوشش یا لمینت گردیده باشند).

اطلاعات کارتن سازی
کارتن سازی جعبه سازی تولید جعبه
4.6/5 - (11 امتیاز)
72 / 100

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *